سوالات متداول

خانه/سوالات متداول

خیر. اثرات اشعه ایکس  در معاینات رادیوگرافیک دندانپزشکی محدود به همان زمان تصویربرداری است و تشعشعی از بدن بیمار بعد از پایان یافتن معاینه رادیوگرافیک ساطع نمی شود. بنابراین نیازی به دوری از خردسالان نیست. همچنین مانعی در شیردهی مادران باردار بعد از انجام رادیوگرافی وجود ندارد.

با توجه به اینکه در سه ماهه اول بارداری جنین در مراحل بسیار حساسی از تکامل خود قرار دارد تا آنجا که ممکن است باید از انجام رادیو گرافی در سه ماهه اول اجتناب کرد مگر در مورادی که دندانپزشک معالج انجام رادیوگرافی را ضروری دانسته باشد. در این موارد با مشورت با پزشک متخصص زنان و زایمان می توان با استفاده از پوشش های سربی از جنین در برابر تابش اشعه محافظت نمود.

تمام بیمارن تحت پوشش بیمه های پایه تامین اجتماعی، خدمات درمانی و نیروهای مسلح می توانند از مزایای بیمه خود بهره ببرند. بیمارانی هم که تحت پوشش بیمه های تکمیلی مختلف هستند باید هزینه های رادیوگرافی را بصورت آزاد پرداخت کرده و از مرکز ما رسید پرداخت خود به همراه اصل نسخه پزشک (غیر از برگه بیمه های پایه) را دریافت نموده و خودشان به ادارات بیمه های تکمیلی مراجعه نمایند.

قابل ذکر است انجام اسکن دندانی (CBCT) تحت پوشش هیچ بیمه پایه ای نیست.

بیمارن قبل از انجام رادیوگرافی های دندانی باید نکات زیر را رعایت فرمایند:

– عینک، گردن بند، گوشواره، کلیپس مو، گیره سر، گیره روسری، piercing بینی باید در آورده شوند.

– دندانهای متحرک باید از دهان خارج گردد.

– بیماران خانم در صورت باردار بودن باید به تکنسین اطلاع دهند.

-در هنگام ورود به اطاق رادیوگرافی گوشی همراه باید خاموش گردد.

 

اشعه ایکس بکار رفته در معاینات تصویربرداری پزشکی در محدوده مجاز بوده هرچند تا آنجائیکه ممکنه باید از دریافت اشعه ایکس غیر ضروری خودداری کرد. میزان اشعه ای که بیمار در معاینات رادیوگرافیک دندانپزشکی دریافت می کند در مقایسه با سایر معاینات پزشکی به طور مثال رادیوگرافی از قفسه سینه بسیار کمتر می باشد. گذشته از این منابع پرتوپزشکی تنها منابع دریافت اشعه ایکس نبوده و همه ما روزانه مقداری اشعه ایکس از منابع کیهانی و خاکی دریافت می کنیم که البته بدن اثرات مضر آنها را خنثی می کند.

نکته مهم آنکه در انجام بسیاری از رادیوگرافی های خارج دهانی مثل پانورامیک و سفالومتری نمی توان از محافظ تیروئید استفاده کرد چون باعث خراب شده تصویر رادیوگرافی می شود. اما در تمام رادیوگرافی های داخل دهانی می توان از محافظ تیروئید استفاده کرد.

در این مرکز برای انجام هیچکدام از رادیوگرافی ها نیاز به تعیین وقت قبلی نیست و رادیوگرافی بیماران در همان روز انجام میشود. جواب رادیوگرافی های معمولی بلافاصله بعد از اتمام رادیوگرافی به بیمار تحویل داده میشود در حالیکه جواب اسکن (CBCT) معمولا کمتر از  24 ساعت بعد آماده می باشد.

کادر مجرب و کارآزموده مرکز رادیولوژی الهیه آمادگی انجام رادیوگرافی برای کودکان خردسال را دارند مگر کودک غیر همکار بوده و نیازمند معاینات رادیوگرافیک در شرایط خاص باشد.